Хмарна компанія backblaze спростувала міф високої відмовостійкості ssd в порівнянні з hdd

31

Одна з ключових технологій, яка повністю змінила роботу комп’ютерів по всьому світу – це твердотільні накопичувачі. Завдяки їх повсюдному поширенню вдалося підвищити швидкість виконання повсякденних завдань. Операційна система запускається за лічені секунди, а копіювання великих файлів більше не проблема. З’явилися портативні ssd, що дозволяє з легкістю ділитися своїми відео і фотографії так швидко, як тільки дозволяє інтерфейс персонального комп’ютера. Згодом на місце стандарту sata 3 прийшли більш швидкісні м2 і pcie 4.0, а вже незабаром в рамках нового покоління процесорів intel alder lake заявить про себе новий стандарт pcie 5.0.

Весь цей час нам говорили, що твердотільні накопичувачі мають одну вкрай важливу характеристику, що дозволяє їм вважатися більш надійними в порівнянні з традиційними жорсткими дисками. Нібито, у них є кінцева точка закінчення терміну придатності визначається кількістю перезаписів вільного простору. У користувацьких моделей є показник twb (кількості повних перезаписів всього накопичувача), а більш точний – dwpd ще й відображає дані. Одним словом, власники сервером можуть заздалегідь дізнатися ресурс ssd, що дозволить оптимізувати роботу всієї системи. У мережі часто з’являються звіти, згідно з якими жорсткі диски в кілька разів частіше виходять з ладу, ніж твердотільні накопичувачі. Згідно з власною статистикою хмарної компанії backblaze – на перший погляд показник доходить до шести разів, ось тільки все змінюється, якщо використовувати більш правильні методики порівняння.

Нижче ви можете побачити порівняльну таблицю, згідно з якою рейтинг надійності ssd в 6 разів перевищує такий для hdd (остання колонка). Backblaze зазначає, що рейтинг складений тільки для завантажувальних дисків, тому він більш чітко відображає ситуацію, ніж просто накопичувачі, де зберігаються призначені для користувача файли. І все б добре, ось тільки таблиця почала складатися в 2013 році, а перші твердотільні накопичувачі у backblaze з’явилися в 2018 році. Це все змінює. Після того як був врахований вік жорстких дисків за показником року установки, з’ясувалося, що обидві технології майже рівні.

Насправді вік був врахований не повністю, адже в таблиці ssd, куплені в 2021 році, а hdd, встановлені в 2016 році. Представники постачальника хмарних послуг заявили, що велика частина відмов для жорстких дисків припадає на старі моделі. Це може означати, що через кілька років відмова по твердотільним накопичувачам, інтегрованим в систему в 2018 році, перевищить негативні показники відмовостійкості жорстких дисків. Дані невтішні, але доводять одну просту річ: маркетинг – це прекрасно, але в реальності все може бути інакше.